^Hore

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

CB-PMR

RádioClub Pajštún

Keďže som Vám sľúbil vysvetlenie ,ako je to v skutočnosti s Vysokou a lokátorom ,v ktorom sa nachádza , pridávam krátky komentár s obrázkami. Počas našej expedície Murgaš s Radom-Dúbravka som si niekoľkokrát premeral polohu na kopci Vysoká, z ktorej sme vysielali. Bola to poloha medzi vrcholovým krížom a turistickým smerníkom. Pri použití android aplikácie QTH ma appka lokalizovala do štvorca JN88OJ od kríža až niekoľko metrov za smerník, a preto sme aj v závode použili tento lokátor.

Doma som zameranú súradnicu prepočítal na S-JTSK, podsvietil na grafický mapový podklad a bolo to jasné a potvrdené. Kóta ,z ktorej sme vysielali ,naozaj patrí do štvorca JN88OJ. Vysvetlenie prečo niektoré portály priraďujú Vysokú do štvorca JN88OK je jednoduché a prosté. Spočiatku som podozrieval niektoré portály, že majú zle prepočítaný lokátorový grid, ale nakoniec som sa dopátral ,že problém spočíva v inom. Značná časť geografických podkladov pochádza z mapových diel , ktoré sú vyhotovené vo veľkých mierkach.

vysoka5vysoka7vysoka8

vysoka3_1.jpgDSC_3796.JPGDSC_3708.JPG

Tvorcovia takýchto máp väčšinou pripínajú symbol vrcholu odhadom, prípadne centricky do najvyššej vrstevnice a často od oka. V priložených obrázkoch si môžete všimnúť, že na určitých mapách figuruje Vysoká s dvomi miestami ohraničenými najvyššou vrstevnicou. A tu sa všetko vysvetľuje. Na určitých mapách je určený vrchol v jednej vrstevnici, na ďalšej mape v tej druhej. V priloženom obrázku môžete pozorovať, že vrchol je naznačený medzi oboma najvyššími vrstevnicami. Takže všetko záleží na mapovej interpretácii. V prípade Vysokej je turistickým vrcholom smerník, ktorý je aj na väčšine mapových diel udávaný ako geografický vrchol. Vysoká je na rozhraní dvoch lokátorov ,ale dnes už vieme, kde je pravda. Ako sa hovorí :“dôveruj , ale preveruj” ! Tak do počutia zo správneho lokátora!

Vodník Supava 73!! :)