^Hore

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

CB-PMR

RádioClub Pajštún

Pri zverejnení dátumu akcie PMR štafeta 2016 som sa opäť potešil, že sa éterom zase raz preženie rádioamatérsky duch druhej ligy, a že aj toto často zaznávané pásmo bude aspoň z malej časti rezonovať Slovenskom.

My ako čerstvo pečený, registrovaný CB-PMR klub máme veľkú snahu popularizovať hlavne toto pásmo, keďže ako každý vie, u nás na Slovensku na práve týchto ôsmich kanáloch „skapal pes“. Minulý ročník štafety (2015) sme s Radom Dúbravka absolvovali toto podujatie z kóty Vysoká, na ktorú sme sa štverali po desiatej večer za absolútnej tmy. Štafeta mala začať o šieste hodine rannej, ale počas celej noci mal prebiehať nočný Dxing. Na naše sklamanie sme mali iba dve spojenia. Jedno s našim klubovým súkmeňovcom Plukovníkom Stupava a s Jožom Radarom na kóte v Podhájskej. Aj napriek demotivujúcemu nočnému výstupu a v podstate žiadnemu Dxingu nás ráno ako debutantov nadchla akcia samotnej štafety. Nie je to žiadna bodovaná súťaž, ale pekné diaľkové spojenia spolu s krásnou prírodou v nás zanechali hlboký zážitok a povedali sme si, že sa o rok zúčastnime znova.  

A tak sa aj stalo. Trošku nám prišlo ľúto pri pohľade na prihlásených účastníkov na štafetu 2016. V Českej republike to proste žije PMRkou. Aby sme aspoň trošku navýšili počet stanovísk, tak sa Rado Dúbravka rozhodol “obetovať“ a vycestoval so svojou priateľkou, nádejnou rádioamatérkou do Nitry na Zobor. Ja spolu s Urom16 sme uprednostnili kótu v blízkosti domova a to Devínsku Kobylu. Túto kótu som vybral nielen kvôli vzdialenosti od domova a avizovanému zlému počasiu, ale hlavne takticky pre dokonalé prezistenie šírenia rádiových vĺn v pásme UHF. Málokedy sa stane behom roka (v podstate nikdy), že by bolo vylezených toľko ľudí na kopcoch s PMRkou ako práve v tento deň. Takže ideálne podmienky pre testovanie našej „domácej" kóty.

MOV_4392_000013_výsledok.jpg 

Na kótu sme vďaka mojej prepracovanej hlave a preplnenému hardisku vyštartovali o tri hodiny skôr, ale aspoň sme mali čas si všetko pripraviť.

Na vrchole Devínskej Kobyly vysielame z pravidla z bývalej leteckej pozorovateľne ,čo je v podstate oceľová konštrukcia cca 9m nad zemou  ukončená prehrdzavelým zábradlím. Zábradlie má aspoň ten benefit, že si na neho pripevňujeme všetky rádiostanice a antény, keďže vrchná časť nemá podlahu a človek stojí  na dvoch L profiloch (samozrejme tiež prehrdzvelých ) a má čo robiť ,aby sa vôbec hore udržal. Tentokrát  sme so sebou zobrali jeden J-pol, Slim-Jim a päť- prvkovú yagi . Chceli sme proste zhodnotiť aj ten najslabší signál. Vo výbave samozrejme nechýbal ani povestný trubkový nadstavec na PMRku.

Po niekoľkých minútach po zahájení štafety a pozretí sa na meteoradar nám bolo jasné že z testu nič nebude. Počasie a prechádzajúce búrky cez Čechy a Slovensko výrazne ovplyvnili ako príjem tak aj vysielanie. Márne sme sa snažili natáčať yagi na jednotlivých účastníkov …..bolo to márne. 

IMG_2365_výsledok.JPG

Podmienky sa menili v podstate z minúty na minutu, a preto nebudeme ani udávať pri počutých stanoviskách reporty. Napriek všetkým snahám natáčať smerovku sme zrozumiteľne teda za R3 pobrali iba jedenásť stanovísk. My sme vysielali z PMR staničky Sencor SMR600, tak sme sami zvedaví, kam až doletel náš signál. Nakoľko sme monitorovali počasie celý večer, tak nám bolo jasné, že Dxing ani nemá význam. Po skončení štafety sme preto všetko rýchlo zbalili a zrýchlenou chôdzou sme sa vydali dolu kopcom domov.

Pri ďalšom zotrvaní na kóte hrozilo ,že sa premeníme na aktívny bleskozvod. Mali sme to presne vypočítané! Hneď po príchode domov nastalo inferno. Navzdory tomu, že sme kvôli blížiacej sa búrke nemohli absolvovať Dxing, a že dokončenie štafety na Slovensku sprevádzali nemalé problémy, ostáva mi v srdci pekný zážitok sprevádzaný dobrým pocitom z vyskúšania techniky, z energie v éteri tvorenou účatníkmi, z nádhernej prírody a krajiny a zo skvelého parťáka, ktorým ten večer Ura16 iste bol.

Záverom tohto článku chcem poďakovať Jerrymu Nové Mesto za organizáciu akie a všetkým operátorom za účasť. Dúfam, že budúci rok sa podarí uskutočniť štafetu za lepších poveternostných podmienok a konečne prepojíme aj východné Slovensko.

Tak dopočutia na kopcoch !!!


73