^Hore

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

CB-PMR

RádioClub Pajštún

Zimný CB závod a Murgašovci, tak čo čert nechcel táto krásna zamrznutá akcia nebola exp. Murgaš súdená a to z nejakého nám nevysvetliteľného vyššieho pričinenia.

To aj napriek tomu, že sme sa veľmi na túto akciu tešili, pravda je že my sa na každú akciu tešíme :)

Vodník Stupava a Ura16 Dúbravka nachytali na seba nejakú záhadnú rádioamatérsku chorobu, ktorá nedovolí nadšeným amatérom vyjsť na kopce a vysielať. Tak museli zostať doma a liečiť sa. Mne tento dátum vyšiel práve na službu a jednoducho sa nedalo zobrať voľno ani výmena tak som sobotu 14.1.2017 na moje meniny strávil službou vlasti a konal všeobecné dobro. Aj napriek tejto skutočnosti som si našiel trošku čas zavesil anténu na strom a 10minút vysielal. Počul som exp. Križiaci aj sa nám podarilo spojenie, ale údaje som si nezapísal. Hlásil som sa ako Rado Dúbravka.

screenshot.1.jpg

Lenže CB závod trval aj v nedeľu do 12 hodiny a to bola jedinečná šanca pre mňa. V týždni mi totiž prišiel portejblový balíček (drôtová závesná robená anténa) a nezostávalo nič iné ako ju vyskúšať aj v ostrej prevádzke. CB závody sú práve špecifické tým, že je zvýšený počet aktívnych staníc, je tak väčšia možnosť spraviť nejaké spojeníčka a overiť tak funkčnosť tejto antény. Hlavný cieľ dňa: testovanie antény.

Po službe v nedeľu som si zbalil všetko potrebné k vysielaniu a pobytu v nehostinných arktických podmienkach, ktoré vládli na kopci. Naštartoval som porejblový špeciál a vyviezol sa pod kopec odkiaľ som išiel po svojich. Cesta mi trvala necelú hodinku. Keďže bolo skoro ráno tak som mohol vidieť, ako sa rodí krásny požehnaný deň. Vždy je to niečo nádherné, neopísateľné a božské. Vyvoláva to vo mne pocit toho, že človek začína od znova s čistím štítom, že sa znova narodil ako to slnko. Teda, že má možnosť byť lepším, ako bol včera, že má pred sebou nové možnosti a príležitosti vykonať niečo ušľachtilé a zmysluplné. Bol mu daný ďalší čas konať vo svete radosť a to je dôležité. Za to by sme mali byť vďačný. Cestu som si užíval plnými dúškami, doslova som si ju vychutnával. Nikam som sa neponáhľal. S údivom a pokorou som sledoval krásu zimnej odpočívajúcej prírody, ako naberá sily aby mohla na jar túto nahromadenú silu dať všetkému živému na zemi a prejaviť tak svoj majestát. Kráčal som mlčky, so svojimi myšlienkami a cieľom, ktorý som si dal teda vyskúšať anténu počúvajúc spev vtákov a moja duša bola v tej chvíli pozdvihnutá až k nebesiam.

screenshot.2.jpg

Tu zrazu z nenazdajky sa môj bystrý zrak upriamil na jednu palicu, ktorá trčala z lesa. V hlave sa my zrodila myšlienka, že toto je ta najlepšia, najideálnejšia a najkrajšia palica v celom lese, ktorú použijem na zavesenie mojej antény. A tak ma milá palica od tejto chvíle sprevádzala až k vrcholu kopca Devínska Kobyla 514mnm JN88LE.

Po dorazený na vrchol kopca bolo už slniečko na nebesiach o niečo vyššie a príjemne hrialo na tele i duši, aj keď pofukoval studený vetrík, ktorý mi namaľoval krásne červené líčka, ale aj nos. Na miesto vysielania som dorazil niečo po ôsmej hodine. Neotáľal som a hneď som sa pustil do priväzovania milej palice na kovovú konštrukciu. Na palicu som zavesil anténu, ktorú som elektrikárskym spôsobom rozmotal a spojil ju so staničkou Alan 42 Multi. Tú som vodivým spôsobom spojil zase s batériou. S prácou som bol hotový cca o 8:40

screenshot.4.jpg

Keď bolo všetko pripravené pustil som sa robiť ešte viacej elektrosmogu nad Bratislavou. Prvé spojenie prebehlo s Radarom Senica/p Kunov. Výborne anténa funguje. Potom som v šume započul česky hovoriaceho panáčika. To vzbudilo vo mne radosť, nadšenie a túžbu spojiť sa s ním. Tak som hneď na neho ako skončil svoju reláciu spustil brejk, brejk, brejk počúvam s napätými ušami a nič. Zopakoval som to a sláva panáčik mi odpovedal, že brejk, brejk, brejk počkaj. Veľmi som sa tešil... počul ma hurá. Tak som teda čakal, ale bol som ako na ihlách. Pretože som mal obavy aby som ho nestratil českého kluka. Trpezlivosť sa vyplatila, zavolal ma a tak sme začali nadväzovať rádiové spojenie. Ja som ho bral rádiom 3 signál 6. Moja protistanica mala trošku problémy ma z toho šumu vybrať, ale nakoniec si na mňa našli polohu a už to išlo bez problémov.

On ma bral rádiom 3 signálom 4. Ako sme tak nadväzovali spojenie nejaký Rakúsky občan začal vykrikovať a rušil mi tak slabé prebiehajúce spojenie. Cítil som, že hovorí niečo na mňa, ale našťastie už bol potom ticho a nechal ma spraviť spojenie s Českým bratom. Toto spojenie bolo s exp. Kleľ na kóte Kleť 1083mnm v lokátorovom štvorci JN78DU juhočeský kraj. Keď sme si vymenili všetko potrebné, tak mi bolo oznámené od protistanice, že spojenie má cez 200km. Táto správa evokovala vo mne nesmiernu radosť, šťastie a nadšenie. Chlapci sa čudovali, že na drátovú anténu takéto pekné spojenie, ale tak chlapci z Murgašu nie sú predsa nejaké Béčka. Keď už sme mali všetko potrené zapísane rozlúčili sme sa a popriali si všetko dobré. V tú chvíľu som bol plný emócií.

screenshot.5.jpg

V ten deň sa mi podarili ešte spojenia s Mišo Láb, Skiper/p Jarovce a Biadži Dúbravka. Na kóte by som ešte zotrval, len čo nikto nechcel vypla sa mi stanička a bolo dovysielané. Toto spôsobila s najväčšou pravdepodobnosťou batéria. Tak som sa teda o 11:00 zbalil a s dobrým pocitom išiel domov. Bol to opäť krásny deň, plný pekných chvíľ. Cieľ dňa bol týmto splnený. Ďakujem za spojenia a želám Vám všetko dobré.

=73=